Свет

Британски Телеграф: Австрија се закани дека ќе го саботира Договор за промена на името поради поделеноста за миграциската политика во ЕУ

    Британски Телеграф: Австрија се закани дека ќе го саботира Договор за промена на името поради поделеноста за миграциската политика во ЕУ

Австрија се закани дека ќе го саботира тешко договорениот Договор со Грција за промена на името, освен ако Европската Унија не ги прекине разговорите за членство со Турција, во последниот

Read Full Article

БИ БИ СИ за Преспанскиот договор – Личеше на свадба, еден учесник си го смени името

    БИ БИ СИ за Преспанскиот договор – Личеше на свадба, еден учесник си го смени името

Новинарот на Би Би Си Гај де Лони опишувајќи ја ситуацијата во грчкото село Нивици каде што вчера беше потпишан договорот за името меѓу Македонија и Грција вели дека наликувала

Read Full Article

Главоболки за Америка: Русија и С. Арабија ќе соработуваат во Енергетиката!

    Главоболки за Америка: Русија и С. Арабија ќе соработуваат во Енергетиката!

Русија и Саудиска Арабија се договорија и заедно ќе работат на билатералниот договор. Тие ќе ја прошират соработката во енергетскиот сектор, особено за нафтата и гасот. Двете страни се согласиле

Read Full Article

Проблеми за научниците: НАСА го загуби контактот со возилото на Марс!

    Проблеми за научниците: НАСА го загуби контактот со возилото на Марс!

Роботското возило на американската вселенска агенција НАСА на Марс го загуби контактот со Земјата, откако голема песочна бура ја зафати планетата и ја блокираше светлината од Сонцето. Контролорите на летото

Read Full Article

Британски Економист: Запознајте ја новата држава „Република Северна Македонија”

  Британски Економист: Запознајте ја новата држава „Република Северна Македонија”

Британскиот медиум Економист веќе не нарече Северна Република Македонија во својот текст, Meet the new country, Northern macedonia, или запознајте

Read Full Article

Џозеф: Заев и Ципрас заслужуваат Нобелова награда за договорот за името

  Џозеф: Заев и Ципрас заслужуваат Нобелова награда за договорот за името

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за

Read Full Article

ВИДЕО: „Бог одлучува за мојата судбина“: Путин си ја отвори душата и откри колку им верува на луѓето околу него

  ВИДЕО: „Бог одлучува за мојата судбина“: Путин си ја отвори душата и откри колку им верува на луѓето околу него

Владимир Путин ретко зборува за приватни работи,а вооедно не сака да зборува на тема колку му е животот загрозен откакао

Read Full Article

Веднаш по Алфа Ромео: Опен најави нов спортски модел!

  Веднаш по Алфа Ромео: Опен најави нов спортски модел!

Германскиот произведувач Опел го најави својот нов спортски автомобил. Последниот спортски модел од Опел беше „Спидстер“, кој одамна престана да

Read Full Article

Хан: Лично ќе дадам поддршка за референдумот за името да биде успешен

  Хан: Лично ќе дадам поддршка за референдумот за името да биде успешен

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за виенскиот весник „Стандард“ истакна дека решавањето на спорот со името е од

Read Full Article

Видео од Белата куќа за Ким има голема грешка – да го знаел ова Трамп не би ја ни покажал

  Видео од Белата куќа за Ким има голема грешка – да го знаел ова Трамп не би ја ни покажал

Во обид да го убеди Ким Џонг-ун да го потпише договорот, Доналд Трамп во Сингапур му покажал промотивно видео. Белата

Read Full Article
1 2 3 91

НОВО