Регион

Едни говорат за „национално предавство“, други за „историски момент“ – Се огласија грчките новинари за Договорот

    Едни говорат за „национално предавство“, други за „историски момент“ – Се огласија грчките новинари за Договорот

Потпишаниот Договор меѓу Македонија и Грција, што стави крај на 27-годишниот спор и затвори проблем што ги измачуваше двете земји, предизвика позитивни и негативни реакции во Грција. Како на ниво

Read Full Article

Коѕијас во одбрана на договорот: Подобро пријателска држава отколку Турција, голема Албанија или Бугарија

    Коѕијас во одбрана на договорот: Подобро пријателска држава отколку Турција, голема Албанија или Бугарија

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, изјави дека владата ги има предвид сите можни варијанти на развојот на ситуацијата и дека националните интереси на земјата се заштитени, а договорот

Read Full Article

Ципрас: Во Отешево беше како на свадба

    Ципрас: Во Отешево беше како на свадба

По враќањето на грчка територија, грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека атмосферата на средбата во Отешево била многу добра и оти било весело како на свадба, пренесе Независен. – „Храната

Read Full Article

Следете ВО ЖИВО: Потпишување на договорот помеѓу Македонија и Грција

    Следете ВО ЖИВО: Потпишување на договорот помеѓу Македонија и Грција

Следете во живо, потпишување на договорот помеѓу Грција и Македонија. Во живо од грчкиот дел на Преспа, потоа следува ручек на македонска територија:

Read Full Article

Детали: Под силно обезбедување ќе се потпише Договорот со Грција

  Детали: Под силно обезбедување ќе се потпише Договорот со Грција

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на

Read Full Article

ЕКСКЛУЗИВНО: Заев и Ципрас со брод преку Преспанско Езеро ќе дојдат во Македонија, полицијата го обезбедуваат теренот, а Галичица специјалци

  ЕКСКЛУЗИВНО: Заев и Ципрас со брод преку Преспанско Езеро ќе дојдат во Македонија, полицијата го обезбедуваат теренот, а Галичица специјалци

Утре, недела, 17 јуни, договорот ќе биде потпишан во Преспа, на грчка територија помеѓу премиерите на Македонија и Грција, Заев

Read Full Article

И покрај дождот грците на протести – се брани „грчкиот карактер на Македонија“

  И покрај дождот грците на протести – се брани „грчкиот карактер на Македонија“

Во 16 часот по локално време, ќе се одржи нов протест пред грчкиот парламент, под мотото „Состанок со историјата“, во

Read Full Article

„Врие” во Грција: Се гласа недоверба на Владата пред потпишување на договорот, луѓето извикуваат не го даваме името „Македонија”

  „Врие” во Грција: Се гласа недоверба на Владата пред потпишување на договорот, луѓето извикуваат не го даваме името „Македонија”

Во грчкиот Парламент пред 10 часот по локално време почна третиот дел по поднесеното барање од Нова демократија за гласање

Read Full Article

Потпишувањето на договорот за името утре во 9:30 часот,во понеделник изутрина законот за ратификација на Влада

  Потпишувањето на договорот за името утре во 9:30 часот,во понеделник изутрина законот за ратификација на Влада

Метју Нимиц,Федерика Могерини, Јоханес Хан и Розмари Ди Карло, заменичката на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ќе бидат сведоци

Read Full Article

Никос Коѕијас: Се надевам дека граѓаните на Северна Македонија ќе гласаат позитивно на референдумот

  Никос Коѕијас: Се надевам дека граѓаните на Северна Македонија ќе гласаат позитивно на референдумот

Надеж дека граѓаните ќе гласаат позитивно на референдумот изрази шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за рускиот весник

Read Full Article
1 2 3 67

НОВО