Политика

 Breaking News

Поповски: Џафери направи грешка во чекори, сега целата одговорност е кај Ѓорге Иванов

    Поповски: Џафери направи грешка во чекори, сега целата одговорност е кај Ѓорге Иванов

Универзитетскиот професор, поранешен министер и учесник во подготовката на многу легислативни решенија, вчера гостуваше во емисијата со дебатен карактер „360 Степени“, каде го истакна своето мислење во врска со донесувањето

Read Full Article

Путин го возвраќа ударот на Англија: 23 англиски дипломати мора да заминат од Русија!

    Путин го возвраќа ударот на Англија: 23 англиски дипломати мора да заминат од Русија!

Москва најде начин да одговори на Англија, која „избрка“ 23 руски дипломати. Руското министерство за надворешни работи објави денес дека 23 вработени луѓе во англиската амбасада во Москва се прогласени

Read Full Article

ВИДЕО: За Заев Иванов е кукавица што не го потпишува Законот за Двојазичност и не го пушта Законот да живее

    ВИДЕО: За Заев Иванов е кукавица што не го потпишува Законот за Двојазичност и не го пушта Законот да живее

Лидерот на СДСМ и Претседател на Владата смета дека Иванов е кукавица што не го потпишува законот за јазиците. Според Заев, тоа е флагрантно кршење на Уставот. Заев уште еднаш

Read Full Article

Груевски: Не сакав инцидент, а Џафери треба да и се извини на јавноста

    Груевски: Не сакав инцидент, а Џафери треба да и се извини на јавноста

Во однос на неодамнешните тензии помеѓу собранискиот спикер Талат Џафери и поранешниот премиер а сега пратеник, Никола Груевски, за време на гласањето на Законот за јазиците, денеска пред судот Груевски

Read Full Article

Отворено писмо до францускиот Амбасадор Тимоние

  Отворено писмо до францускиот Амбасадор Тимоние

Македонски Манифест длабоко е загрижен и разочаран од последната изјава на г-дин Тимоние дадена за ТВ 24, дел пренесена и

Read Full Article

ПРЕПОРАКАТА ЗА ЕУ ВИСИ ПОРАДИ НАЧИНОТ НА КОЈ Е ДОНЕСЕН ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ, ВЕЛИ ФРАНЦУСКИОТ АМБАСАДОР ТИМОНИЕ

  ПРЕПОРАКАТА ЗА ЕУ ВИСИ ПОРАДИ НАЧИНОТ НА КОЈ Е ДОНЕСЕН ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ, ВЕЛИ ФРАНЦУСКИОТ АМБАСАДОР ТИМОНИЕ

Амбасадорот Тимоние најави дека ќе се постави прашањето дали агендата на Прибе ќе биде брзо усвоена и формално ќе се

Read Full Article

Талат Џафери се изнервира: Ти држи камера тука и тоа можеш да го правиш (ВИДЕО)

  Талат Џафери се изнервира: Ти држи камера тука и тоа можеш да го правиш (ВИДЕО)

Талат Џафери, од вчерашната прес-конференција по повод нелегалното носење законот за двојазичност брутално ги навредуваше медиумските работници и игнорантски се

Read Full Article

Црно на бело: Сите пратеници што гласаа ЗА двојазичност во Македонија (комплетни собраниски списоци)

  Црно на бело: Сите пратеници што гласаа ЗА двојазичност во Македонија (комплетни собраниски списоци)

Пратениците од СДСМ и коалицијата Маја Морачанин, Ферид Мухиќ, Ивана Туфегиќ, Лилјана Поповска и Тања Ковачев не гласале за Законот

Read Full Article

Груби: Го донесовме законот за јазици, на ред е името

  Груби: Го донесовме законот за јазици, на ред е името

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието – матичното работно тело што го разгледуваше законот за употреба на јазиците,

Read Full Article

Заев: Македонија – земја на сите наши граѓани, тоа е патоказ за нашата иднина (Видео)

  Заев: Македонија – земја на сите наши граѓани, тоа е патоказ за нашата иднина (Видео)

Почитувани граѓани, Вчера, Собранието на Република Македонија го донесе Законот за употреба на јазиците. Овој Закон е сериозен придонес во

Read Full Article
1 2 3 47