Економија

 Breaking News

главниот менаџер на скопските кафулиња и дискотеки, Чомбе е нов директор на Зоолошката градина

    главниот менаџер на скопските кафулиња и дискотеки, Чомбе е нов директор на Зоолошката градина

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов го постави Ѓорѓи Галетановски–Чомбе за нов директор на Зоолошката градина на местото на поранешниот директор Јорданчо Милошевски. Новиот директор Галетановски, Скопјаните го паметат како менаџер на

Read Full Article

Регулаторна одлучи: По недели од полноќ поевтин бензин и дизел, ова се новите цени

    Регулаторна одлучи: По недели од полноќ поевтин бензин и дизел, ова се новите цени

Рафинериските цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 3,35%. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 2,27%. Малопродажните цени

Read Full Article

Таки Фити: Ефектите на јавните расходи врз БДП се незадоволителни и недозволено ниски

    Таки Фити: Ефектите на јавните расходи врз БДП се незадоволителни и недозволено ниски

Во земјава има многу ниска ефикасност на јавната потрошувачка, мерена според ефектите што ги дава врз Бруто домашниот производ, односно врз динамиката и квалитетот на економскиот раст и развој, порачува

Read Full Article

Дневница е 160 евра, оваа земја бара Балканци за да берат овошје

    Дневница е 160 евра, оваа земја бара Балканци за да берат овошје

Нов Зеланд е земја која произведува овошје, а проблемот е што секоја година се соочува со недостаток на работници кои ќе го берат овошјето. Затоа, земјата бара работници од секаде

Read Full Article

СДСМ:Ново олеснување за граѓаните, закон за отпишување на камата за наплата на долгови

  СДСМ:Ново олеснување за граѓаните, закон за отпишување на камата за наплата на долгови

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и останатите парламентарни партии постигнаа консензуз за предлагање и усвојување на Закон за отпишување на

Read Full Article

Поскапува животот во Република Македонија

  Поскапува животот во Република Македонија

Трошоците на живот во мај годинава во однос на претходниот месец бележат пораст од 1,0 проценти, а во однос на

Read Full Article

Овие патнички автомобили се ослободени од акциза при увоз во Македонија

  Овие патнички автомобили се ослободени од акциза при увоз во Македонија

Патнички автомобили се ослободени од акциза при нивниот увоз и при пуштање во акцизно правен слободен промет кога се наменети

Read Full Article

По бранот поскапувања на нафтата, конечно поевтина

  По бранот поскапувања на нафтата, конечно поевтина

По бранот поскапувања движењето на цената на суровата нафта на берзата во Лондон дава надеж дека конечно ќе имаме двонеделен

Read Full Article

Оваа сабота, промоција на нов македонски бренд „KILLA“ во „Public Room“, Скопје

  Оваа сабота, промоција на нов македонски бренд „KILLA“ во „Public Room“, Скопје

9ти Јуни (Сабота) со почеток во 13.00 во PUBLIC ROOM/ЈАВНА СОБА (Скопје) // BRAND LAUNCH and POP UP SHOP на

Read Full Article

Се плаќаат 9.000 денари дневно, а никој не ја сака оваа работа – ова се условите

  Се плаќаат 9.000 денари дневно, а никој не ја сака оваа работа – ова се условите

Работа која е платена 9.000 денари дневно, а никој не ја работи. Можеби вие ќе ја сакате? Оние кои не

Read Full Article
1 2 3 26

НОВО