Вести

 Breaking News

Овие пратеници гласаа „ЗА“ промена на името на Република Македонија

    Овие пратеници гласаа „ЗА“ промена на името на Република Македонија

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации

Read Full Article

Toдор Петров: Потписниците на Договорот со Грција ќе бидат казнети со доживотен затвор и конфискација на имотот за повеќе кривични дела

    Toдор Петров: Потписниците на Договорот со Грција ќе бидат казнети со доживотен затвор и конфискација на имотот за повеќе кривични дела

Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес, Тодор Петров преку јавно обраќање ги соопшти ставовите на Македонците во дијаспората околу Договорот помеѓу Македонија и Грција за преименување на нашата држава. Тој истакна

Read Full Article

Кривична пријава за Талат Џафери поради кршење на процедурите, поднесува ВМРО-ДПМНЕ

    Кривична пријава за Талат Џафери поради кршење на процедурите, поднесува ВМРО-ДПМНЕ

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против собранискиот спикер Талат Џафери, за кршење на процедурите во врска со ратификацијата на договорот со Грција во Собранието, дознаваме од извори

Read Full Article

Бејли: Вандализмот и насилството не се дел од демократското право, луѓето треба посмирено да се однесуваат, а полицијата демократски

    Бејли: Вандализмот и насилството не се дел од демократското право, луѓето треба посмирено да се однесуваат, а полицијата демократски

Одлуките во врска со договорот за името се во надлежност на Македонија и Грција. Ние како држава одсекогаш сме го поддржувале разрешувањето, но крајната одлука не беше наша, истакна денеска

Read Full Article

Иванов до Заев: Веднаш да покрене Импичмент, мојот став за името е конечен и покрај сите закани и притисоци

  Иванов до Заев: Веднаш да покрене Импичмент, мојот став за името е конечен и покрај сите закани и притисоци

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, реагира на сите изнесени невистини и закани од страна на Претседателот на Владата

Read Full Article

Заев: Тоа не беше дел од сценарио, јас ја извадив кравата и му ја поклонив на Ципрас

  Заев: Тоа не беше дел од сценарио, јас ја извадив кравата и му ја поклонив на Ципрас

Премиерот Зоран Заев во интервјуто на Канал 5 рече дека подарувањето на вратоврската на неговиот грчки колега Ципрас по потпишувањето

Read Full Article

Заев: Знам дека договорот боли и чепка во душата, но факт е дека нашиот дел од Македонија е северниот

  Заев: Знам дека договорот боли и чепка во душата, но факт е дека нашиот дел од Македонија е северниот

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на Канал 5 рече дека е свесен дека договорот со Грција боли, но и

Read Full Article

ДУИ незадоволни од Договорот: Не сакаат да се „Граѓани на Северна Република Македонија“

  ДУИ незадоволни од Договорот: Не сакаат да се „Граѓани на Северна Република Македонија“

Високи членови на Демократската Унија за интеграција се незадоволни од решението во договорот со Грција со кое се предвидува во

Read Full Article

Заев: Нема да дозволам никој да ја одземе шансата на граѓаните, ако мораме ќе направиме и импичмент

  Заев: Нема да дозволам никој да ја одземе шансата на граѓаните, ако мораме ќе направиме и импичмент

Дали планирате да го укрупнувате парламентарното мнозинство, гласеше прашањето на водителката на „Само вистина“ на Канал 5 во која вечерва

Read Full Article

Најава за нов автомобил: Ауди С1 стигнува на крајот на 2019. година!

  Најава за нов автомобил: Ауди С1 стигнува на крајот на 2019. година!

Ауди во вторникот претстави нова генерација на својот најмал А1, а спортската верзија С1 ќе стигне на крајот на наредната

Read Full Article
1 2 3 361

НОВО