Колумни

 Breaking News

Стевчо Јакимовски: Што е разликата помеѓу 1998-та и 2018-та? – Ајварот е поинтересен.

    Стевчо Јакимовски: Што е разликата помеѓу 1998-та и 2018-та? – Ајварот е поинтересен.

Денес во Македонија во официјална посета дојде американскиот министер за одбрана Џејмс Матис. Зошто бе, Македонци, не дојде министер за одбрана од најголемата светска сила пред една, две, три, пет

Read Full Article

Мирјана Најчевска: Зошто ќе гласам на референдумот и зошто ќе гласам позитивно на поставеното прашање?

    Мирјана Најчевска: Зошто ќе гласам на референдумот и зошто ќе гласам позитивно на поставеното прашање?

Јас нема да го бојкотирам референдумот затоа што тој претставува начин мојот глас да се слушне и да има влијание. Затоа што референдумот претставува највисок облик на непосредна партиципација на

Read Full Article

Знаете ли вие дека фризер, козметичар и гинеколог не се менуваат? Па има ли смисла ова? – Колумна на Мартина Антиќ

    Знаете ли вие дека фризер, козметичар и гинеколог не се менуваат? Па има ли смисла ова? – Колумна на Мартина Антиќ

Колумна на М-р Мартина Антиќ за Денешен. Тоа се тие кадри кои ќе го зголемат капацитетот на МЕПСО, Централен Регистар и ПУИГ. Добро, знаевме сите дека шарената револуција беше интервју

Read Full Article

Влахов Мицов: Имаме силни и жестоки непријатели

    Влахов Мицов: Имаме силни и жестоки непријатели

Пишува Проф. д-р Стефан Влахов Мицов, заменик претседател на Единствена Македонија ЕДНА ОД ГОЛЕМИТЕ МАНИ НА НАС МАКЕДОНЦИТЕ Е ДЕКА ИМАМЕ ЛАБИЛНА ПСИХА. САМО ЧЕКОР НE ДЕЛИ МЕЃУ ЕУФОРИЈАТА И

Read Full Article

Русјаков: На 30 септември е Вера, Надеж и Љубов, а не НАТО, ЕУ и договор со Грција

  Русјаков: На 30 септември е Вера, Надеж и Љубов, а не НАТО, ЕУ и договор со Грција

Диктатурава на Груевски веќе не се трпи. Ако не е на власт, теророт негов не престанува. Погледнете само како кутрите

Read Full Article

Јакимовски: Ма каков референдум, имам ајвар за правење, а тие нека бројат ливчиња

  Јакимовски: Ма каков референдум, имам ајвар за правење, а тие нека бројат ливчиња

Пишува Стевчо Јакимовски за Инфомакс Режимот продолжува со репресиите и сеењето на страв помеѓу граѓаните. Овој пат кривични пријави против

Read Full Article

„Јасно како ден!“ – Колумна на Стевчо Јакимовски

  „Јасно како ден!“ – Колумна на Стевчо Јакимовски

Се чудевме зошто генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг беше толку нервозен на прес конференцијата. Мафташе со рацете и отворено

Read Full Article

Поранешниот австриски амбасадор – Ако го принудат Иванов да попушти, мултиетничка Македонија ќе се подели

  Поранешниот австриски амбасадор – Ако го принудат Иванов да попушти, мултиетничка Македонија ќе се подели

Суштината на платформата од Тирана е создавање бинационална држава, чија крајна цел е отцепување на деловите каде што живее албанско

Read Full Article

Колумна на Мирка Велиновска: Прашања кои заслужуваат одговор

  Колумна на Мирка Велиновска: Прашања кои заслужуваат одговор

ПРАШАЊА КОИ ЗАСЛУЖУВААТ ОДГОВОР Намерно чекав сиве овие денови за да истрчаат сите лебарки и други гадинки на светло. Каменот

Read Full Article

ЗОШТО „REPUBLIC OF NORTH MACEDONIA“ А НЕ „REPUBLIC OF NORTHERN MACEDONIA“? – Пишува Тодор Петров

  ЗОШТО „REPUBLIC OF NORTH MACEDONIA“ А НЕ „REPUBLIC OF NORTHERN MACEDONIA“? – Пишува Тодор Петров

ЗОШТО “REPUBLIC OF NORTH MACEDONIA“ А НЕ “REPUBLIC OF NORTHERN MACEDONIA“? Пишува Тодор ПЕТРОВ Ја паметиме Тројанската војна која траела

Read Full Article
1 2 3 5

НОВО